Acasă » Stiri » Programul Festivalului Internațional de Folclor „Muzici și Tradiții în București” 2023

Programul Festivalului Internațional de Folclor „Muzici și Tradiții în București” 2023

PROGRAM

Festivalul Internațional de Folclor „Muzici și Tradiții în Bucureşti” 2023, Ediția a XIV-a

 

Primăria Municipiului București, prin CREART – Centrul de Creație, Artă și Tradiție al Municipiului București, organizează sâmbătă, 17 iunie și duminică, 18 iunie 2023, pe Șoseaua Kiseleff, cea de-a XIV-a ediție a Festivalului Internațional de Folclor „Muzici și Tradiții în București”, în intervalul orar 10.00 – 22.00, intrarea fiind liberă.

 

Sâmbătă, 17 iunie 2023

TÂRG ȘI DEMONSTRAȚII DE MEȘTEȘUG 

10:00 – 22:00

HANUL BUCUREȘTIULUI – ZONĂ GASTRONOMICĂ TRADIȚIONALĂ

10:00 – 22:00

ACTIVITĂȚI PENTRU COPII – FOIȘORUL DIN PARCUL KISELEFF

11:00 – 12:00  Atelier de realizat semne de carte cusute și Atelier de confecționat măști populare

12:00 – 13:00  Atelier de realizat păpuși din linguri de lemn și Atelier de modelaj în lut 

17:00 – 18:00 Spectacol de teatru „Poveşti Româneşti” 

18:00 – 19:00  Atelier Micul Grădinar și Atelier Zmeul Fermecat

19:00 – 20:00  Atelier de realizat podoabe populare și Atelier de realizat semne de carte cusute

PARADA COSTUMELOR POPULARE

14:00 – 15:00

Piața George Enescu (Ateneul Român) – Calea Victoriei – Piața Victoriei – Șoseaua Kiseleff

Ansambluri naționale și internaționale, comunități și minorități naționale, fanfare (400 de artiști).

Reprezentații ale fanfarelor în cadrul Paradei:

Fanfara din Cozmești, jud. Iași

Fanfara din Bănia, jud. Caraș – Severin

 

PROGRAM ARTISTIC – SCENĂ

15:00 – 15:15 Minoritatea bulgară – Ansamblul „Asiga” din Tulcea

15:15 – 15:30 Minoritatea slovacă – Ansamblul „Datelinka” din Bihor

15:30 – 15:45 Minoritatea ucraineană – Ansamblul „Kozaciok” din Suceava

15:45 – 16:00 Minoritatea turcă – Ansamblul „Tuna” al Uniunii Democrate Turce din Tulcea cu Chiamiran Chivu

16:00 – 16:15 Minoritatea romă – Ansamblul „Phralipen” al Partidei Romilor din Tulcea

16:15 – 16:30 Minoritatea greacă – Ansamblul „Ellas” din București

16:30 – 16:45 Ansamblul „Junii căluşarilor” din județul Olt și Ansamblul „Tigrii Carpaţilor” din Argeș

16:50 – 17:20 Ansamblul „Mureşul” din Târgu Mureş cu Marioara Man Gheorghe

17:30 – 18:00 Ansamblul „Transilvania” din Baia Mare cu Andreea Cozneac, Alexia Mance,  Denis Cupşe și Bianca Latiş

18:00 – 18:30 DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI

18:30 – 19:05 Ansamblul „Ciprian Porumbescu” din Suceava cu Laura Lavric, Alexandra Dan, Lucica Păltineanu și Ina Chiriac

19:10 – 19:40 Ansamblul profesionist „Sveti Sava” din SERBIA

19:45 – 20:20 Ansamblul „Burnasul” din Alexandria cu Gelu Voicu

20:25 – 20:45 Gheorghe Zamfir și Orchestra „Lăutarii” din Chișinău condusă de maestrul  Nicolae Botgros

20:45 – 22:00 Orchestra „Lăutarii” din Chișinău condusă de maestrul Nicolae Botgros cu Steliana Sima, Margareta Clipa, Floarea Calotă, Elena Pădure, Constantin Enceanu, Alexandru Pugna și Ana Cebotari.

 


Duminică, 18 iunie 2023

TÂRG ȘI DEMONSTRAȚII DE MEȘTEȘUG 

10:00 – 22:00

HANUL BUCUREȘTIULUI – ZONĂ GASTRONOMICĂ TRADIȚIONALĂ

10:00 – 22:00

ACTIVITĂȚI PENTRU COPII – FOIȘORUL DIN PARCUL KISELEFF

11:00 – 12:00  Atelier Micul Grădinar și Atelier Zmeul Fermecat

12:00 – 13:00  Atelier de realizat podoabe populare și Atelier de modelaj în lut

17:00 – 18:00 Spectacol de teatru „Pinocchio”

 18:00 – 19:00  Atelier de realizat păpuși din linguri de lemn și Atelier de confecționat măști populare

19:00 – 20:00  Atelier de realizat podoabe populare și Atelier de realizat semne de carte cusute

 

PROGRAM ARTISTIC – SCENĂ

15:00 – 15:15 Minoritatea germanăAnsamblul „Korona” din Braşov

15:15 – 15:30 Minoritatea ruşilor-lipoveni – Ansamblul „Juraveli” din Tulcea

15:30 – 15:45 Minoritatea sârbă – Ansamblul „Sveti Sava” din Timiş

15:45 – 16:00 Comunitatea aromână Ansamblul „Dor” din Tulcea

16:05 – 16:25 Ansamblul „Carpaţi” din Câmpulung Muscel

16:30 – 17:05 Ansamblul „Brâuleţul” din Constanța cu Elena Plătică și Cătălina Alexa

17:10 – 17:30 Ansamblul „Cununa Carpaţilor” al Centrului Național de Artă „Tinerimea Română” din București cu Ilie Caraș

17:35 – 18:05 Ansamblul profesionist Nastroenie” din BULGARIA

18:10 – 18:50 Ansamblul „Dor Românesc” din Bistrița cu Matilda Pascal Cojocăriţa și Ştefan Cigu

18:55 – 19:10 Ansamblul profesionistAnadolu Folklor Vakfi” din TURCIA

19:10 – 19:30 Marinel şi Andrei Petreuş       

19:30 – 19:55 Ansamblul profesionistAnadolu Folklor Vakfi” din TURCIA

20:00 – 20:45 Ansamblul „Maria Tănase” din Craiova cu Niculina Stoican și Mariana Ionescu Căpitănescu

21:00 – 22:00 Concert Extraordinar Ştefan Bănică și invitați surpriză din muzica populară și de petrecere

 

___

Restricții rutiere 

În vederea desfășurării evenimentului, traficul rutier va fi restricționat între Piațeta Regelui (Șoseaua Pavel D. Kiseleff cu strada Arhitect Ion Mincu) și Piața Victoriei, pe strada Monetăriei (toată strada, de la intersecția cu Bulevardul Ion Mihalache), începând de vineri, 16 iunie 2023, ora 20:00 și va fi reluat luni, 19 iunie 2023, începând cu ora 06:00.

__

Detalii despre eveniment: https://www.creart.ro/sambata-si-duminica-pe-soseaua-kiseleff-orasul-sarbatoreste-traditiile-romanesti-si-internationale-la-fif2023/

Cine ne iubește



Citește și

Subscribe to our newsletter

* = required field
creart
Total time: 1718969395.6037 s