Acasă » FIF » Program FIF 2015

Program FIF 2015

Festivalul Internațional de Folclor„Muzici și Tradiții în Cișmigiu”

ediţia a IX-a, 19 – 21 iunie 2015

 

 

Vineri, 19 iunie 2015

 

PARADA – orele 15.00 – 15.30

SPECTACOLE SCENA PRINCIPALĂ –orele 16:00 – 22:30

SPECTACOLE SCENA FANZONE – orele 17:00 – 22:00

TARG DE MEŞTEŞUGARI – orele 11:00 – 22:00

ATELIERE DE CREAŢIE – orele 11:00 – 20:00

ZONA GASTRONOMICĂ – orele 12:00 – 22:00

 

Parada costumului popular

15.00 – 15.30 Piața George Enescu (Ateneul Român) – Calea Victoriei – Bulevardul Regina Elisabeta – Parcul Cişmigiu (Intrarea Arhivele Statului).

Ansambluri naționale şi internaționale, comunități şi minorități naționale, fanfare

 

Reprezentaţii ale fanfarelor în Parcul Cişmigiu: 15.30 – 16.00

                  Fanfara din Hudeşti – Botoşani  

                  Fanfara din Rupea – Braşov

                  Fanfara „Transilvania”din Alba Iulia

                  Fanfara „Argeşul” din Piteşti

                   

 

Scena Principală – Spectacole de folclor tradţional

 

16.15 – 16.30 Minoritatea germană “Korona” din Braşov

16.30 – 16.45 Minoritatea italiană “Siamo di nuovo insieme” din Iaşi

16.45 – 17.00 Minoritatea greacă Ans. „Ellas” din Bucureşti

17.00 – 17.15 Comunitatea aromână “Dor” din Sarighiol de Deal, jud. Tulcea

17.15 – 17.30 Minoritatea rromă Ans. “Doina Dobrogei”

17.30 – 17.45 Minoritatea maghiară “Ordogborda” din Harghita

17:45 – 18.10 Ansamblul “Baladele Deltei” din Tulcea

18.10 – 18.50 Ansamblul de cântece şi dansuri populare “Fluieraş” din

REPUBLICA MOLDOVA

18.50 – 19.20 Ansamblul “Transilvania” din Baia Mare

19.20 – 20:00 Ansamblul “Sheffield Pipe Band” din SCOŢIA

20:00 – 20.30 Ansamblul “Ţara Vrancei” din Focşani

20.30 – 20.45 DESCHIDEREA OFICIALĂ

20.50– 20.55 Orchestra „Lăutarii” din Chişinău, condusă de maestrul Nicolae Botgros

20.57 – 21.05 Marius Ciprian Pop si Antonia

21.06 – 21.16 Cezar, Anatol şi Iulian Căzănoi

21.17 – 21.27 Mariana Anghel şi Adriana Anghel

21.28 – 21.38 Constantin, Marius şi Răzvan Măgureanu

21.39 – 21.52 Marioara Man Gheorghe şi Elena Gheorghe

21.53 – 22.06 Nicoleta Voica, Andreea Voica şi Deian Galetin

22.07 – 22.15 Gheorghe Turda si Ioana Anca Bădescu

22.16 – 22.30 Nicolae Botgros, Lidia Bejenaru Botgros şi Corneliu Botgros şi Cristian Botgros

 

Scena FanZone – Spectacole de folclor reinterpretat

17.00 – 17.40 Ad Hoc

17.50 – 18.35 K-lu

18.50 – 19.30 Fantome

19.45 – 20.45 Nightlosers

20.55 – 22.00 Dj Argatu

 

Sâmbătă, 20 iunie 2015

 

  1.  SPECTACOLE SCENA PRINCIPALĂ –orele 16:00 – 22:00
  2.  SPECTACOLE SCENA FANZONE – orele 10:00 – 12:00 si 17:00 – 22:00
  1.  TARG DE MEŞTEŞUGARI – orele 10:00 – 22:00
  2.  ATELIERE DE CREAŢIE – orele 11:00 – 20:00
  3.  PLIMBARI CU TRASURI ŞI PONEI – orele 10:00 – 20:00
  4.  ZONA GASTRONOMICĂ – orele 10 :00 – 22:00

 

Scena Principală – Spectacole de folclor tradiţional

 

16.00 – 16.30 Ansamblul “Timişul” din Timişoara

16.30 – 17.10 Ansamblul “Geghard Dance Ensemble” din REPUBLICA ARMENIA

17.10 – 17.40 Ansamblul “Dor Transilvan” din Cluj

17:40 – 18.20 Ansamblul “Dhoad Gypsies of Rajahstan” din INDIA

18:20 – 18:50 Ansamblul “Ciprian Porumbescu” din Suceava

18:50 – 19.30 Ansamblul “Lada” din REPUBLICA SERBIA

19:30 – 20.00 Ansamblul “Sheffield Pipe Band” din SCOŢIA

20.05 – 20:10 Orchestra Naţională „Valahia”, condusă de maestrul Marius Zorilă

20:11 – 20:20 Alex şi Alexandra Chira

20.21 – 20.30 Andreea Chisăliţă si Iulian Miron

20:31 – 20:40 Roxana Reche şi Alexandru Pal

20.41 – 20.50 Izabela Tomiţa şi Gabriel Popescu

20:51 – 21:00 Nicolae Mureşan şi Nicuşor Mureşan Junior

21.01 – 21.11 Gelu Voicu şi Tudor Voicu

21:12 – 21:16 Veta Biriş şi Silviu Biriş

21.17 – 21.29 Ramona şi Petrică Viţa

21.30 – 21.46 Dinu Iancu Sălăjanu si Ana

21:47 – 22:00 Orchestra Naţională „Valahia”, condusă de maestrul Marius Zorilă

 

 

Scena FanZone  

Spectacole de cântece și jocuri interpretate de copii

10:00-10:30 Corul de Copii Radio10:35-10:55 Trupa de dans modern “Dance World”, coregraf Alina Cimpoieru11:00-11:20 Grupul „Roua” Cloşani, jud Gorj11:25-12:00 Grupul de copii „Mlădiţe ilfovene” din Clinceni

Spectacole de folclor reinterpretat

17.00 – 17.45 Impex

18.00 – 18.45 Danaga

19.00 – 19.45 Tapinarii

20.00 – 20.45 Balkansambel

21.00 – 22.00 Mihai Mărgineanu

 

Duminică, 21 iunie 2015

 

  1.  SPECTACOLE SCENA PRINCIPALĂ –orele 16:15 – 22:15
  2.  SPECTACOLE SCENA FANZONE – orele 10:00 – 12:05 si 17:00 – 22:00
  3.  TARG DE MEŞTEŞUGARI – orele 10:00 – 22:00
  4.  ATELIERE DE CREAŢIE – orele 11:00 – 20:00
  5.  PLIMBARI CU TRASURI ŞI PONEI – orele 10:00 – 20:00
  6.  ZONA GASTRONOMICĂ – orele 10:00 – 22:00

 

Scena Principală – Spectacole de folclor tradiţional    

 

TRANSMISIUNE ÎN DIRECT: 16:10 – 17:50 şi 18:35 – 19:35

16.15 – 16.20 Orchestra Naţională „Valahia”, condusă de maestrul Marius Zorilă

16.21 – 16.36 Mariana Ionescu Căpitănescu, Marcela Fota, Steliana Sima

16.37 – 16.42 Ansamblul “Geghard Dance Ensemble” din REPUBLICA ARMENIA

16.43 – 16.53 Floarea Calotă şi Ioana Calotă

16.54 – 16.59 Ansamblul “Dhoad Gypsies of Rajahstan” din INDIA

17.00 – 17.09 Cornelia şi Lupu Rednic

17.10 – 17.28 Nicolae Furdui Iancu şi Tudor Furdui Iancu

17.29 – 17.34 Ansamblul “Lada” din REPUBLICA SERBIA

17.35 – 17.50 Matilda Pascal Cojocăriţa, Ştefan Cigu, Horaţiu Cigu şi Alin Pascal

17.50 – 18.30 Ansamblul „Burnasul” din Teleorman

18.35 – 18.40 Orchestra Naţională „Valahia”, condusă de maestrul Marius Zorilă

18.41 – 18.46 Ansamblul “Geghard Dance Ensemble” din REPUBLICA ARMENIA

18.47 – 18.59 Lavinia Goste şi Marius Zorilă

18.59 – 19.04 Ansamblul “Dhoad Gypsies of Rajahstan” din INDIA

19.05 – 19.29 Maria Ciobanu, Ionuţ şi Doiniţa Dolănescu

19.30 – 19.35 Ansamblul “Lada” din REPUBLICA SERBIA

19.35 – 20.10 Ansamblul profesionist „Mureşul” din Tg. Mureş

20.10 – 20.50 Ansamblul „Dor românesc” din Bistriţa cu Daniela Condurache, Alexandru Pugna si Nicolae Cioancă

21.00 – 22.15 Nicolae Voiculeţ – „Research Romania”

 

Scena Fân Zone  

Secțiunea de cântece și jocuri interpretate de copii

10:00-10:25 Grupul de copii „Mezzoforte Soul Music” din Otopeni

10:30-10:50 Grupul de copii „Tecucelul” din Galați10:55-11:15 Orchestra de copii „Hora” din Bucureşti

11:20-11:45 Ansamblul “Mugurelul” din Câmpia Turzii

11:50-12:05 Ansamblul “Româncuţa” din Cumpăna

 

 

Spectacole de folclor reinterpretat  

17.00 – 17.45 Mihai Toma

18.00 – 18.45 Tri

19.00 – 19.45 Domino

20.00 – 20.45 Cobzality

21.00 – 22.00 Balako

 

Abonare la Newsletter


Sunt de acord să primesc newsletterul creart

Cine ne iubește



Citește și:

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Total time: 1563380587.3445 s