Acasă » Stiri » PROGRAM ARTISTIC WEEKEND 3 | 21-22 mai 2022_Străzi deschise

PROGRAM ARTISTIC WEEKEND 3 | 21-22 mai 2022_Străzi deschise

🟢 Sâmbătă, 21 mai 2022 🟢

Zona 1: Palatul CEC – Muzeul de Istorie al României // Teatru

19:00 – 20:00: Îngerii de la Văcăreşti – spectacol de teatru  (Teatrul Masca)

 

Zona 2: Teatrul Odeon – Teatrul de Revistă „Constantin Tănase” // Teatru, Muzică

18:00 – 19:00: (Piaţeta Teatrului Odeon) Audiţii înregistrări de colecţie  – interpret: pianistul Dinu Lipatti (Casa Artelor Dinu Lipatti)

18:00 – 21:00: (Piaţeta Teatrului Odeon) Mini Librăria Casa Artelor Dinu Lipatti  – cărţi, reviste, CD-uri (Casa Artelor Dinu Lipatti)

19:00 – 20:00: (Piaţeta Teatrului Odeon) Recital muzică clasică – Colegiul Naţional de Arte Dinu Lipatti (Casa Artelor Dinu Lipatti)

20:00 – 21:00: (Piaţeta Teatrului Odeon) Sonata pentru omul bun – proiecţie film documentar despre Dinu Lipatti / TVR 2013 (Casa Artelor Dinu Lipatti)

 

Zona 3: Magazinul Muzica // Literatură, Proiecte participative

17:00 – 17:05: Flash Mob – Slave to the Rhythm – M. Jackson / Heiterer Muth, Polka francaise, Op. 281 – J. Strauss / Visul din Don Quijote – L. Minkus / Horă boierească, Horă moldovenească – Ansamblul Bestepeanca (Liceul de Coregrafie „Floria Capsali”)

19:00 – 21:00: Instalaţie participativă – faţada magazinului Muzica (ARCUB)

 

Zona 4: Biserica Kretzulescu // Muzică, Dans

18:00 – 18:30 / 19:00 – 19:30: De la baroc la jazz – concert Armonia Brass (ARCUB)

 

Zona 7 – Hotel Radisson // Teatru

18:00 – 20:25: spectacole de teatru (Teatrul de Animaţie Ţăndărică)

18:00 – 18:05 Graţiela Ene – „Pescarul amator”

18:05 – 18:10 Alina Teianu – „Fluierul vesel”

18:10 – 18:15 Ana Maria Bălescu– „Besame mucho con Dolores”

18:15 – 18:20 Adrian Lefter – „Ilie din Norvegia”

18:20 – 18:25 Daniel Stanciu – „Vasilache – Artist din lume”

18:25 – 18:40 PAUZĂ

18:40 – 18:45 Alina Teianu – „Îndrăgostitul”

18:45 – 18:50 Graţiela Ene – „Bubble Monkey”

18:50 – 18:55 Daniel Stanciu – „Vasilache şi Mărioara”  

18:55 – 19:00 Ana Maria Bălescu – „Radio Gaga”

19:00 – 19:05 Adrian Lefter – „Kids”

19:05 – 19:20 PAUZA

19:20 – 19:25 Graţiela Ene – „Pescarul amator”, Adrian Lefter – „Ilie din Norvegia”

19:25 – 19:30 Alina Teianu – „Fluierul vesel”

19:30 – 19:35 Adrian Lefter – „Ilie din Norvegia”

19:35 – 19:40 Ana Maria Bălescu – „Besame mucho con Dolores”

19:40 – 19:45 Daniel Stanciu – „Vasilache – Arist din lume” 

19:45 – 20:00 PAUZĂ

20:00 – 20:05 Adrian Lefter – „Kids”  

20:05 – 20:10 Ana Maria Bălescu – „Radio Gaga”

20:10 – 20:15 Alina Teianu – „Îndrăgostitul”

20:15 – 20:20 Graţiela Ene – „Bublle Monkey”

20:20 – 20:25 Daniel Stanciu – „Vasilache şi Mărioara”

 

Zona 9: Şoseaua Kiseleff // Sport, Agrement, Arte vizuale

09:00 – 11:00/17:00 – 21.00: (Parcul Kiseleff, zona alveole) activităţi sportive – locuri de joaca, rampe pentru skateri, role, panouri catarare, punct activitati sportive, basket, batminton, poarta cu perete de precizie (PROEDUS)

 


 

Sectorul 4: Rondul Fântâna Zodiac, Parcul Carol I

 

10:00 – 12:00 Activităti pentru copii –  arte plastice, ateliere de pictură şi desen, dans, sport şi agrement, workshop-uri pe tema „Cultură şi civilizaţie” (Clubul Copiilor Sector 4)

10:00-12:00 Atelier de tricouri imprimate (UNArte – Universitatea Naţională de Arte din Bucureşti, Departamentul Arte Textile şi Design Textil)

11:00 – 12:00 Lumea… cu jucării spectacol de teatru muzical (Teatrul Evreiesc de Stat)

16:00 – 17:00 Trupa „Dinamic” şi Grupul vocal „Friendship” (Palatul Naţional al Copiilor)

16:00 – 18:00 Atelier de artă teatrală (Clubul Copiilor Sector 4)

17:00 – 17:15/17:45 – 18:00 Obor Contemporan – dans contemporan Asociaţia Delazero (ARCUB)

18:00 – 19:00 Percussion Band – concert de cover-uri, muzică stradală (Şcoala de Artă Bucureşti – Secţia Percuţie)

18:30 – 20:00 Tururi ghidate: Arhitectura industrială a Parcului Carol I – ghid Florin Cristescu (ARCUB)

19:00 – 19:30/20:00-20:30 Acorduri de primăvară – concert de muzică clasică Four Strings (ARCUB)

18:00 – 20:30 Momente de teatru stradal (Teatrul de Animaţie Ţăndărică)

Roxana Vișan – „Marilyn Monroe”, „Când iubesc”

Mihai Dumitrescu – „Balerina”, „Tango” – ajutor Dora Dumitrescu

Ioan Păduraru – „Tenorul”, „Leul doarme”

Ioana Chelaru – „Viva Mexico”, „Ziga Zaga”

Dora Dumitrescu – „Cioara”, „Sirtaki”  – ajutor Roxana Vișan, Ioana Chelaru

10:00 – 22:00 Zonă street food şi standuri cu produse handmade (CREART)

10:00 – 22:00 Zonă de relaxare, panouri foto, muzică ambientală (CREART)

 


 

🟣 Duminică, 22 mai 2022 🟣

Zona 2: Teatrul Odeon – Teatrul de Revistă „Constantin Tănase” // Teatru, Muzică

18:00 – 19:00: (Piaţeta Teatrului Odeon) Audiţii înregistrări de colecţie  – interpret: pianistul Dinu Lipatti (Casa Artelor Dinu Lipatti)

18:00 – 22:00: (Piaţeta Teatrului Odeon) Mini Librăria Casa Artelor Dinu Lipatti  – cărţi, reviste, CD-uri (Casa Artelor Dinu Lipatti)

19:00 – 20:00: (Piaţeta Teatrului Odeon) Recital muzică de cameră – Colegiul Naţional de Arte Dinu Lipatti (Casa Artelor Dinu Lipatti)

20:00 – 21:00: (Piaţeta Teatrului Odeon) Triptic – proiecţie film documentar despre Dinu Lipatti, Clara Haskil şi Constantin Brăiloiu / 1997 (Casa Artelor Dinu Lipatti)

 

Zona 3: Magazinul Muzica // Literatură, Proiecte participative

17:00 – 17:15 / 18:00 – 18:15: Obor Contemporan – dans contemporan Asociaţia Delazero (ARCUB)

19:00 – 21:00: Instalaţie participativă – faţada magazinului Muzica (ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti)

20:00 – 21:00: Recital Vivian Clement – recital canto – muzică pop  (Şcoala de Artă Bucureşti)

 

Zona 4: Biserica Kretzulescu // Muzică, Dans

18:30 – 19:00 / 19:30-20:00 Acorduri de primăvară – concert de muzică clasică Four Strings (ARCUB)

 

Zona 7 – Hotel Radisson // Teatru

18:00 – 20:25: spectacole de teatru (Teatrul de Animaţie Ţăndărică)

18:00 – 18:05 Gabriel Apostol – „IMPRO 1”

18:05 – 18:10 Monalisa Toncu – „Jungle Book”  

18:10 – 18:15 Cristina Tane – „Voodoo”  

18:15 – 18:20 Alina Petrescu – „Gore ştie tot”

18:20 – 18:25 Roxana Vişan – „Marilyn Monroe”

18:25 – 18:40 PAUZĂ                                                                                       

18:40 – 18:45 Monalisa Toncu – „Pointy”

18:45 – 18:50 Gabriel Apostol – „IMPRO 2”

18:50 – 18:55 Roxana Vişan – „Când iubesc”

18:55 – 19:00 Cristina Tane – „Perna”

19:00 – 19:05 Alina Petrescu – „Alice în Ţara Minunilor”

19:05 – 19:20 PAUZĂ                                                                                                                                 

19:20 – 19:25 Roxana Vişan – „Marilyn Monroe”

19:25 – 19:30 Alina Petrescu – „Gore ştie tot”

19:30 – 19:35 Gabriel Apostol – „IMPRO 1”

19:35 – 19:40 Monalisa Toncu – „Figaro”

19:40 – 19:45 Cristina Tane – „Voodoo”

19:45 – 20:00 PAUZĂ

20:00 – 20:05 Alina Petrescu – „Alice în Ţara Minunilor”

20:05 – 20:10 Roxana Vişan – „Când iubesc”

20;10 – 20:15 Cristina Tane – „Perna”

20:15 – 20:20 Gabriel Apostol – „IMPRO 2”

20:20 – 20:25 Monalisa Toncu – „Strings”

 


 

Sectorul 4: Rondul Fântâna Zodiac, Parcul Carol I

 

10:00 – 11:00 Ateliere de creaţie pentru copii (CREART)

10:00-12:00 Atelier de tricouri imprimate (UNArte – Universitatea Naţională de Arte din Bucureşti, Departamentul Arte Textile şi Design Textil)

16:00 – 17:00 Corul „Meloritm” şi Grupul vocal „Music All” (Palatul Naţional al Copiilor)

16:00 – 18:00 Ateliere de creaţie pentru copii (CREART)

18:00 – 20:30 Momente de teatru stradal (Teatrul de Animaţie Ţăndărică)

Ioan Păduraru – „Tenorul”, „Leul doarme”

Adrian Lefter – „Ilie din Norvegia”, „Kids”

Ana Maria Bălescu –„ Besame mucho con Dolores”, „Radio Gaga”

Ioana Chelaru – „Viva Mexico”, „Ziga Zaga”

Eugenia Barbu – „Zauberflote”, „În pod”

18:30 – 19:00 / 19:30 – 20:00 De la baroc la jazz – concert Armonia Brass (ARCUB)

18:30 – 20:00 Tururi ghidate: Arhitectura industrială a Parcului Carol I – ghid Florin Cristescu (ARCUB)

19:00 – 19:40/20:00 – 20:40 Best of  living statues (Teatrul Masca)

10:00 – 22:00 Zonă street food şi standuri cu produse handmade (CREART)

10:00 – 22:00 Zonă de relaxare, panouri foto, muzică ambientală (CREART)

 


 

Evenimente conexe / Străzi deschise 21-22 mai 2022

Calea Victoriei – zona Casa Vernescu  

21 – 22 mai: Music spots (SAGA Festival)

 

Calea Victoriei – intersecție cu Str. Lipscani

21 mai (17:00 – 19:00/20:00 – 21:00) și 22 mai (17:00 – 21:00): Music spots – DJ Untold (Untold Festival)

 

Calea Victoriei – în faţa Teatrului Act

21 – 22 mai (17:00 – 21:00): Music spots – DJ Untold (Untold Festival)

 

Calea Victoriei – Zona Golden Tulip

21 – 22 mai, 09:00-22:00 – Autospecială intervenții (DSU – Direcția Situații de Urgență)

 

Muzeul Municipiului București – Casa Filipescu Cesianu

21 – 22 mai, 10:00 – 17:30:

  • În apropierea sfinţilor. Frescele Mănăstirii Văcăreşti după 40 de ani, „Muzeul Vârstelor” – expoziţii permanente
  • Piatra în epoca omului” – expoziţie
  • „Disobedient Waste” – instalaţie

21 – 22 mai, 09:00 – 22:00: „Jurnal de viaţă 2” – expoziţie outdoor

 

Piaţa Universităţii

1 mai – 4 iunie: „World Press Photo Romania” #65 – expoziţie fotografie (Fundaţia Eidos)

 

Piaţa Unirii

21 – 22 mai: Fântânile Urbane din Piaţa Unirii – spectacole multimedia (Apa Nova)

Cine ne iubește



Citește și

Subscribe to our newsletter

* = required field
creart
Total time: 1664846771.9079 s