Event program – Bucharest Christmas Market 2018

Event Program

 

30th of November – 26th of December 2018

Christmas Market & Gastronomic Area – 10:00 – 22:00

Open air ice-skating rink – 10:00 – 22:00

Merry-go-round – 10:00 – 22:00

 

The House of Santa Claus

30th of November – 24th of December 2018

 

Humanitarian campaign

Donations at Santa’s House

30th of November – 20th of December 2018, 10:00-22:00

 

Artistic Program

 

Friday, 30th of November

Light up ceremony of Bucharest Christmas Lights

18:30 – 19:00 Radio Children Choir

19:00 – 19:10 Light up ceremony of Bucharest Christmas Lights

19:15 – 20:30 Andrei Tudor Band & All Stars – Monica Anghel, Luminița Anghel, Alexandru Anghel, Sanda Ladoşi, Bodo, Aurelian Temişan, Adrian Daminescu, Nico, Nicola, George Miron and ”Acapella” Vocal Group

20:40 – 21:10 Proconsul

21:20 – 22:00 Vunk

 

Saturday, 1st of December

18:30 – 21:40 ”Valahia” National Orchestra of Bucharest City Hall, led by the conductor Marius Zorilă, with  folk music stars: Stana Stepanescu, Răzvan Rados and ”Cuanticum” Choir, Florin Parlan and ”Burnasul” Group, Andra Matei, Mădălina Lupu, Ionuţ Cîrstea, Narcisa Băleanu, Ion Ghiţulescu, Lavinia Goste, Gheorghe Turda, Aneta Stan, Viorica Macovei, Floarea Calotă, Gheorghiţa Nicolae, Radu Ciordaş, Alexandru Pugna, Mariana Anghel, ”Romanați” Folk Ensemble – coordinator Cristian Velea, ”Perinița” Folk Ensemble – coordinator Liliana Comana, ”Larisa and Marin Barbu” Dance School

21:50 – 22:30 „Union, the Dream of a Nation” – a special show dedicated to the National Day:                  Nicolae Furdui Iancu and ”Crai Nou” Group, Paula Seling, Proiect K1, Iuliana Tudor, Tuan, Daniel Lazăr, Vlad Rădescu,  Sorin Francu, Victoria Cocias

 

Sunday, 2nd of December

18:00 – 18:30 Zum

18:35 – 19:35 Opereta Stars

19:45 – 21:00 Dacika

21:00 – 22:00 Holograf

 

Thursday, 6th of December 

*concert dedicated to St. Nicholas Day

17:30 – 17:50 Blană Bombă

18:00 – 18:30 „Picii lu’ Soreasca” Children Choir

18:40 – 22:00 Extraordinary concert for children – Iuliana Beregoi and guests: Andreea Bălan & Dancers, Connect-R & Band, Lora & Band, Dancers Crew, Elianne

 

Friday, 7th of December 

18:00 – 18:45 Dimitri’s Bats

18:55 – 19:40 Keo & Band

19:50 – 20:50 Antract

21:00 – 22:00 Bere Gratis

 

Saturday, 8th of December

18:00 – 18:30 Next  Ex

18:40 – 19:20 CnM

19:35 – 20:35 CompactB

20:50 – 22:00 Bună seara, Prieteni!

 

Sunday, 9th of December

17:00 – 17:30 Loulou & Balkanian Project

17:30 – 18:00 Adina Heaven

18:00 – 18:45 Hara

18:55 – 19:40 Celelalte Cuvinte

19:50 – 20:50 Direcţia 5

21:00 – 22:00 Voltaj

 

Friday, 14th of December

17:00 – 17:25 ”Liliacul” Folk Group from Baia de Aramă, coordinator Elena Mimiș Trancă

17:25 – 17:40 ”Roua” Customs and Traditions Ensemble from Cloșani, coordinator Carmen Sarcină

17:40 – 18:20 ”Moșoaiele” Customs and Traditions Ensemble from Luncavița – Tulcea, coordinator Gheorghe Trandafir

18:30 – 19:00 Nicola

19:10 – 19:40 Ducu Bertzi

19:50 – 20:20 Narcisa Suciu

20:30 – 21:00 Vasile Şeicaru

21:00 – 22:00 Ştefan Hruşcă

 

Saturday, 15th of December

17:00 – 17:45 Paula Seling and Cazanoi Orchestra

10:00 – 18:40 Lidia Buble

18:50 – 19:35 Andreea Bănică

19:45 – 20:45 Bosquito

21:00 – 22:00 Andra

 

Sunday, 16th of December

17:00 – 18:20 Tudor Ungureanu and ”Ștefan Vodă” Folk Group from Republic of Moldova

Maria and Luminița Stoianov, Daniela Pleșca from Republic of Moldova

”Dumbrava Verde” Folk Group, coordinator Valentina Popa from Republic of Moldova

”Bâșchina” Dancers Group from Republic of Moldova, choreographer Maxim Bârsan

18:30 – 19:10 Laura Bretan and ”Bravissimo”, ”Meloritm”, ”Alegretto” Choirs

19:20 – 20:00 Irina Sârbu Band

20:10 – 20:50 Irina Loghin and Alesis

21:00 – 22:00 Fuego

 

Thursday, 20th of December

17:00 – 17:45 Rockabella

18:00 – 18:40 Toulouse Lautrec

18:50 – 19:35 The Kryptonite Sparks

19:45 – 20:45 byron

21:00 – 22:00 Viţa de Vie

 

Friday, 21st of December

17:00 – 17:40 ”Tronos” Psaltic Choir of Patriarchal Cathedral, led by the archdeacon Mihail Bucă and ”Symbol” Children Choir

17:45 – 18:25 Ianna Novac & Orchestra

18:35 – 19:10 Aurelian Temişan & Winter Magic Band

19:25 – 20:10 Ovidiu Komornyik & OK Band

20:20 – 21:00 Cezar Ouatu and ”Libera” Vocal Group

21:10 – 22:00 Ozana Barabancea & ”Lumini Sonore” Orchestra

 

Saturday, 22nd of December

17:00 – 17:40 ”Dor de la Humor” Customs and Traditions Ensemble from Suceava

17:40 – 18:20 Oltița Todircă and ”Ca la noi” Folk Ensemble from Bacău

18:20 – 19:00 Călin Brăteanu and Customs and Traditions Ensemble from Bucovina

19:00 – 19:30 ”Urșii din Comănești” Ensemble from Bacău

19:30 – 21:00 ”Valahia” National Orchestra of Bucharest City Hall, led by the conductor Marius Zorilă, with folk artists from Moldavia: Mioara Velicu, ”Fabrica de folclor” Group – coordinator Lavinia Goste, Dănuț Onoiu, Angelica Flutur, Daniela Condurache, Ștefan Deaconița

21:00 – 22:00 Special Guest

 

Sunday, 23rd of December

17:00 – 17:30 ”Dubașii” Folk Ensemble from Hunedoara

17:30 – 18:00 Florentina and Petre Giurgi

18:00 – 18:30 Ciprian and Mihaela Istrate and Carol Singers Group from Mureş

18:30 – 19:00 ”Tradiții maramureșene” Folk Ensemble

19:00 – 20:00 ”Valahia” National Orchestra of Bucharest City Hall, led by the conductor Marius Zorilă with folk artists from Transylvania: Ciprian Zopota, Daniel Pop, Nineta Popa, Florica Zaha, Nicolae Mureșan, Lavinia Goste

20:00 – 20:30 Cornelia and Lupu Rednic

20:30 – 21:10 Cargo

21:20 – 22:00 Phoenix

 

Monday, 24th of December

Christmas of Romanians from all over the country

17:00 – 17:30 ”Ţara Vrancei” Ensemble from Focşani

17:30 – 18:00 ”Carpați” Customs and Traditions Ensemble from Câmpulung Muscel

18:00 – 18:30 Ion Drăgan and ”Gorjeanca” Vocal Group

18:30 – 19:00 Marioara Man Gheorghe, Grigore Gherman and ”Mlădițe Ilfovene” Folk Group

19:00 – 19:30 ”Doina Bascovului” Folk Ensemble from Pitești

19:30 – 21:00 Viorica Lupu, Gabriel Dumitru, Ion Drăgan, Ștefania Rareș, Viorica Flintașu, Floarea Calotă

21:00 – 22:00 Valentin Uzun Orchestra

 

Tuesday, 25th of December

17:00 – 17:40 George Miron, ”Acapella” Vocal Group and Andrei Tudor Band

18:00 – 19:00 Adda

19:10 – 19:50 Provincialii

20:00 – 21:00 Damian Drăghici & Friends

21:00 – 22:00 Loredana & Banda Agurida

 

Wednesday, 26th of December

17:30 – 18:00 ”Andantino” Children Artistic Ensemble

18:00 – 18:30 ”Anton Pann” Vocal Ensemble of Byzantine Music

18:40 – 20:50 Jinga Bell: Bucharest Metropolitan Orchestra, led by the conductor Daniel Jinga with the soloists: Marcel Pavel, Vlad Miriţă, Sanda Ladoşi, Oana Radu, Andrei Lazăr, Ana Cebotari, Elianne, Mihai Mitză Georgescu, Claudia Pavel, Daniel Lazăr, Lora

21:00 – 22:00 Special Guest

 

Abonare la Newsletter


Sunt de acord să primesc newsletterul creart

Cine ne iubește



Citește și:

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Total time: 1545133793.7782 s