Acasă » News » The 12th edition of the International Folklore Festival in Cismigiu Park starts!

The 12th edition of the International Folklore Festival in Cismigiu Park starts!

 

Details on: www.fifbucuresti.ro or  pagina de Facebook f/FIF.MuzicisiTraditii.

 

PROGRAM

VINERI, 29 IUNIE 2018

PARADA COSTUMULUI TRADIȚIONAL

15:00 – 15:30  Piața George Enescu (Ateneul Român) – Calea Victoriei – Bulevardul Regina Elisabeta – Parcul Cişmigiu (Intrarea Arhivele Statului).

Ansambluri naționale şi internaționale, comunități şi minorități naționale, fanfare.

 

TÂRG DE MEȘTEȘUGURI ȘI PRODUSE AUTOHTONE: 10:00 – 22:00

HANUL CIȘMIGIU – SPAȚIU GASTRONOMIC: 10:00 – 22:00

 

REPREZENTAȚII ALE FANFARELOR ÎN PARCUL CIȘMIGIU:

Fanfara „Vorona” din Botoşani

Fanfara „Trandafirul” din Calafindeşti, jud. Suceava

Fanfara „Valahia” din Giurgiu

Fanfara din Lăpuşnicu Mare, jud. Caraş – Severin

 

PROGRAM ARTISTIC SCENA PRINCIPALĂ

Spectacole de folclor autentic

15:45 – 16:00  Şcoala de dans „Larisa şi Marin Barbu”

16:00 – 16:13  Minoritatea sârbă – Ansamblul „Sveti Nikola Varjas” din Timiş

16:15 – 16:28  Minoritatea germană – Ansamblul „Korona” din Braşov

16:30 – 16:43  Minoritatea romă – Ansamblul de dansuri ţigăneşti din Coltău, jud. Maramureş

16:45 – 16:58  Comunitatea aromână – Ansamblul „Dor” din Tulcea

17:00 – 17:25 Ansamblul „Cununa Carpaților” al Centrului Naţional de Artă „Tinerimea Română” din București

17:30 – 17:55  Ansamblul „Cindrelul – Junii Sibiului” din Sibiu

18:00 – 18:15  DESCHIDEREA OFICIALĂ

18:15 – 18:40  Ansamblul „Mărţişorul” din Cluj – Napoca

18:45 – 19:10  Ansamblul „Dor Bucovinean” din Botoşana, jud. Suceava

19:15 – 19:40 Ansamblul „Transilvania” din Baia Mare

19:45 – 20:10  Ansamblul „Burnasul” din Teleorman

20:15 – 20:35  Ansamblul „Busuiocul” din Bacău

20:45 – 22:00  Orchestra Naţională „Valahia” a Primăriei Capitalei – susținută de creart, condusă de maestrul dirijor Marius Zorilă, cu: Andreea Haisan, Ionela Toma, Iulia Mihai, Andra Matei, Andrada Iordache, Ana Anuţoiu, Andreea Chisăliţă, Alexandra Chira, Paul Ananie, Constantin Gaciu, Alin Trocan.

 

PROGRAM FÂN ZONE

Spaţiu gastronomic: 10:00 – 22:00

Concerte de folclor reinterpretat

18:30 – 19:00  DJ Chris Kalvin

19:10 – 20:00  Dacika

20:10 – 21:00  Damian Drăghici

 

SÂMBĂTĂ, 30 IUNIE 2018

TÂRG DE MEȘTEȘUGURI ȘI PRODUSE AUTOHTONE: 10:00 – 22:00

HANUL CIȘMIGIU – SPAȚIU GASTRONOMIC: 10:00 – 22:00

ATELIERE DE CREAȚIE PENTRU COPII – ZONA FOIȘOR: 17:00 – 21:00

 

PROGRAM ARTISTIC SCENA FOIȘOR

Secțiunea de cântece și jocuri interpretate de copii

10:30 – 11:30  Spectacol de teatru pentru copii „Pinguinii Melomani” – Teatrul „Ion Creangă”

11:30 – 12:00  Grupul de copii „Tecucelul” din Galaţi

12:00 – 12:30  Orchestra „Hora”, condusă de Lucian Goiană

 

PROGRAM ARTISTIC SCENA PRINCIPALĂ

Spectacole de folclor autentic

15:30 – 15:43  Minoritatea maghiară – Ansamblul „Bekecs” din Mureş

15:45 – 15:58  Minoritatea slovacă – Ansamblul „Datelinka” din Bihor

16:00 – 16:13  Minoritatea ucraineană – Ansamblul „Kozacioc” din Suceava

16:15 – 16:28  Minoritatea greacă  – Ansamblul „Ellas” din Bucureşti

16:30 – 16:45  Ansamblul „Hora” din Republica Moldova

16:50 – 17:15  Ansamblul „Baladele Deltei” din Tulcea

17:15 – 17:30  Ansamblul „Hora” din Republica Moldova

17:35 – 18:05  Ansamblu „Slavija” din Bosnia şi Herţegovina

18:10 – 18:35  Ansamblul „Țara Vrancei” din Focșani

18:40 – 19:25  Ansamblul „Yunnan Jin Xiaofeng Art Troupe” din China

19:35 – 20:50  Orchestra „Lăutarii” din Chişinău, condusă de maestrul Nicolae Botgros, cu: Ionuţ Dolănescu, Cornelia şi Lupu Rednic, Nineta Popa, Ionuţ Fulea, Florica Zaha, Ioana Maria Ardelean, Nicoleta Zamfir, Nicuşor Iordan, Ovidiu Homorodean

21:00 – 22:00 Gheorghe Zamfir şi studenţii săi: Alexandru Pal, Claudia Iordache, Flavius Tinică, împreună cu Orchestra „Lăutarii” din Chişinău, condusă de maestrul Nicolae Botgros

 

PROGRAM FÂN ZONE

Spaţiu gastronomic: 10:00 – 22:00

Concerte de folclor reinterpretat

17:30 – 18:00  DJ Liviu

18:00 – 19:00  Dirty Shirt & Transylvanian FolkCore Orchestra

19:10 – 20:00  Butterfly Effect din Ungaria

20:10 – 21:00  Alex Calancea Band din Republica Moldova

 

DUMINICĂ, 1 IULIE 2018

TÂRG DE MEȘTEȘUGURI ȘI PRODUSE AUTOHTONE: 10:00 – 22:00

HANUL CIȘMIGIU – SPAȚIU GASTRONOMIC: 10:00 – 22:00

ATELIERE DE CREAȚIE PENTRU COPII – ZONA FOIȘOR: 17:00 – 21:00

 

PROGRAM ARTISTIC SCENA FOIȘOR

Secțiunea de cântece și jocuri interpretate de copii

10:30 – 11:30  Spectacol de teatru pentru copii „Capra cu Trei Iezi” – Teatrul „Ţăndărică”

11:30 – 12:00  Copiii de la Atelierul creart „Fabrica de Folclor”, coordonator Lavinia Goste

12:00 – 12:30  Grupul de copii „Mlădiţe Ilfovene” din Clinceni, coordonator Marioara Man Gheorghe şi Grigore Gherman

 

PROGRAM ARTISTIC SCENA PRINCIPALĂ

Spectacole de folclor autentic

15:30 – 16:00  Ansamblul „Razvitie” din Bulgaria

16:05 – 16:35  Ansamblul „Gvanim” din Israel

16:40 – 17:05  Ansamblul „Maria Tănase” din Craiova, solişti Petrică Mîţu Stoian şi Mariana Ionescu Căpitănescu

17:10 – 17:40 Ansamblul „Duna Art” din Ungaria

17:45 – 18:10 Ansamblul „Arcanul USV” din Suceava

18:15 – 18:45 Ansamblul „Legacy” din Georgia

19:00 – 22:00 Spectacol extraordinar „100 PENTRU ROMÂNIA”

Orchestra Naţională „Valahia” a Primăriei Capitalei – susținută de creart, condusă de maestrul dirijor Marius Zorilă şi Orchestra de Muzică Populară a Românilor din Voivodina, Serbia, condusă de maestrul dirijor Roman Bugnar cu soliştii:

Nicolae Furdui Iancu şi Grupul instrumental „Crai Nou”

Ştefania Rareş şi Angela Buciu

Nicoleta Voica și Daniela Condurache

Floarea Calotă şi Angelica Stoican

Matilda Pascal Cojocăriţa cu Ştefan Cigu şi Maria Dragomiroiu

Aneta Stan şi Steliana Sima

Viorica Flintaşu şi Elena Pădure

Mariana Ionescu Căpitănescu şi Lavinia Goste

Gheorghe Turda şi Ion Ghiţulescu

Constantin Enceanu şi Alexandru Pugna

Românii de lângă noi:

Surorile Osoianu din Republica Moldova

Dumitru Caulea din Ucraina

Ciprian Pop, Mariana Ocolişan Petrovici şi Firuţa Cina din Serbia

Gheorghe Bagy din Ungaria

Elena Marinova din Bulgaria

Grupuri vocale:

„Valeria Peter Predescu” din Bistriţa

„Rapsozii Oltului de Jos” din Drăgăneşti – Olt

 

PROGRAM FÂN ZONE

Spaţiu gastronomic: 10:00 – 22:00

Concerte de folclor reinterpretat

17:30 – 18:00  Etnosphere

18:00 – 19:00  Amaro Del

19:10 – 20:00  Paula Seling cu Cazanoi Brothers

20:10 – 21:00  Nightlosers

 

 

Subscribe to our Newsletter


I agree to receive newsletters from creart.

Who loves us



Read also:

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
Total time: 1563516552.6061 s