Acasă » FIF » Program Scena Mare și Scena Foișor

Program Scena Mare și Scena Foișor

Festivalul International de Folclor

Festivalul Internațional de Folclor „Muzici și Tradiții în Cișmigiu” 20- 22 iunie 2014 ediţia a VIII-a

Vineri, 20 iunie 2014

 

Parada costumului tradițional

15.00 – 15.30 Piața George Enescu (Ateneul Român) – Calea Victoriei – Bulevardul Regina Elisabeta – Parcul Cişmigiu (Intrarea Arhivele Statului).

Ansambluri naționale şi internaționale, comunități şi minorități naționale, fanfare

peste 450 de persoane

 

Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00

Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00

Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00

 

Reprezentaţii ale fanfarelor în Parcul Cişmigiu: 15.30 – 16.00

 

Fanfara „Chetriş” din Iaşi

Fanfara „Trandafirul” din Calafindeşti, Suceava

Fanfara din Rupea, Braşov

Fanfara din Hudeşti, Botoşani

 

Program artistic scenă principală

 

16.00 – 16.15 Comunitatea aromână, Ansamblul „Sarighiol de Deal” din Tulcea

16.15 – 16.30 Minoritatea tătară turco-musulmană, Ansamblul „Karadeniz” din Constanţa

16.30 – 16.45 Minoritatea italiană, Grupul „Allegria” din Tulcea

16.45 – 17.00 Comunitatea ruşilor – lipoveni, Ansamblul „Molodt” din Tulcea

17.00 – 17.15 Minoritatea greacă, Ansamblul „Ellas” din Bucureşti

17.15 – 17.30 Minoritatea maghiară, Ansamblul „Ordogborda” din Harghita

17.30 – 17.45 Minoritatea germană, Ansamblul „Korona” din Braşov

17.45 – 18.00 Ansamblul multietnic „Doina Dobrogei” din Medgidia

18.00 – 18.30 Ansamblul „Baladele Deltei” din Tulcea

18.30 – 19.00 Ansamblul „Cununa Carpaţilor” din Bucureşti

19.00 – 19.30 Ansamblul „Burnasul” din Alexandria

19.30 – 20.00 Minoritatea ucraineană, Ansamblul „Cervona Kalena” din Suceava

20.00 – 20.35 Prezentarea ansamblurilor din străinătate

20.35 – 20.50 Deschiderea oficială

20.50 – 21.00 Ansamblul căluşăresc „Colelia” din Olt

21.00 – 22.00 Mircea Rusu Band

 

Sâmbătă, 21 iunie 2014

 

Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00

Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00

Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00

Plimbări cu trăsuri şi ponei: 10.00 – 20.00

 

Program artistic scenă Foișor

„Secțiunea de cântece și jocuri interpretate de copii”

 

11.00 – 11.40 Comunitatea elenă Prahova, Ansamblul „Hara” şi Ansamblul „Kymata”

11.40 – 12.10 Corul de copii Radio

12.10 – 12.40 Grupul de copii „Sunetul Muzicii” din Bucureşti

12.40 – 13.20 Grupul de copii „Mlădiţe Ilfovene” din Clinceni

13.20 – 13.50 Ansamblul „Zestrea Budureşii” din Bihor

13.50 – 14.20 Ansamblul de copii „Mugurașul” din Dolj

14.20 – 14.50 Ansamblul de copii „Cosăul” din Maramureș

 

Program artistic scenă principală

 

16.00 – 16.30 Orchestra Populară Radio

cu Ioan Drăgan, Ioana Ardelean, Ancuţa Corlăţeanu,

Gheorghiţa Nicolae şi Marioara Man Gheorghe

16.30 – 17.00 Ansamblul „Rapsodia Vasluiului” din Vaslui

17.00 – 17.40 Ansamblul „Doina Gorjului” din Târgu Jiu, cu Dumitru Zamfira

17.40 – 18.10 Ansamblul „Joc” din Republica Moldova

18.10 – 18.20 Moment umoristic

18.20 – 19:00 Ansamblul „Transilvania”din Baia Mare, cu Angela Buciu

19:00 – 19.40 Ansamblul „Ovcharska Pesen” din Dorkovo, Bulgaria

19.40 – 21.00 Orchestra „Lăutarii” din Chișinău, dirijor maestrul Nicolae Botgros

Recitalal tinerilor laureaţi ai marilor festivaluri de folclor

şi vedete ale muzicii populare româneşti: Dumitru Fărcaş, Steliana Sima,

Nicuşor Iordan şi Gheorghe Turda

21.00 – 22.00 Damian Drăghici – „Naiul Românesc”

 

Duminică, 22 iunie 2014

 

Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00

Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00

Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00

Plimbări cu trăsuri şi ponei: 10.00 – 20.00

 

Program artistic scenă Foișor

„Secțiunea de cântece și jocuri interpretate de copii”

 

11.00 – 11.30 „Dance World” –  trupa de dans, coregraf Alina Cimpoieru

11.30 – 12.00 Grupul de copii „Tecucelul” din Galați

12.00 – 12.30 Orchestra de copii „Hora” din Bucureşti

12.30 – 13.00 Ansamblul „Spice Mureşene” din Târgu Mureş

13.00 – 13.30 Ansamblul „Mugurelul” din Câmpia Turzii

13.30 – 14.20 Ansamblul „Săpânţana” din Săpânţa, Maramureş

 

16.00 – 16.30 Lansarea albumului „Autentic Românesc” al Orchestrei „Valahia”,

dirijor maestrul Marius Zorilă

16.30 – 17.00 Sesiune de autografe şi fotografii

 

Program artistic scenă principală

 

16.30 – 17.20 Ansamblul artistic „Jidvei România” din Sibiu

17.20 – 18.00 Ansamblul „Mureşul” din Târgu Mureş

18.00 – 18.10 Moment umoristic

18.10 – 18.40 Ansamblul „Nikola Tesla” din Serbia

18.40 – 19.30 Ansamblul „Ciprian Porumbescu” din Suceava

19.30 – 20.00 Folk Dance Group „Erla” din Letonia

20.00 – 22.00Orchestra „Valahia”, dirijor maestrul Marius Zorilă

cu Antonia Stoian, Maria Băndoiu, Maria Loga, Stana Stepănescu,

Gabriela Tuţă, Lavinia Goste, Dinu Iancu Sălăjanu, Denis Drăghici,

Ingrid Boengiu, Ştefan Constantin Moacă, Petrică Mâţu Stoian,

Niculina Stoican, Valentin Bertea, Andreea Haisan,

Matilda Pascal Cojocăriţa şi Ştefan Cigu.

Adaugă comentariu

Abonare la Newsletter


Cine ne iubește



Citește și:

afis-732x1024

Program FIF 2015

Festivalul Internațional de Folclor„Muzici și Tradiții în Cișmigiu” ediţia a IX-a, 19 – 21 iunie 2015     Vineri, 19...